W ostatnich dniach słyszy się o zdarzeniach medycznych. Nagłówki informują, że od 1 Lipca raportowanie zdarzeń medycznych jest obowiązkowe. Czym są jednak zdarzenia medyczne, co zmienią w naszym życiu? Jak wpłyną na służbę zdrowia?
Czym jest zdarzenie medyczne
Najprostszą definicję zdarzenia medycznego można znaleźć w art.5 pkt.40 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. „świadczenie zdrowotne – działanie służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działanie medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich udzielania.”
Zdarzenie medyczne jest więc jakimkolwiek świadczeniem mającym na celu poprawę zdrowia pacjenta.
Po co zbierać te wszystkie dane?!
Ogrom danych koniecznych do raportowania może przerażać. Kolejna dodatkowa praca obciążająca już i tak zmęczoną służbę zdrowia. Po co zbierać te wszystkie informacje?
Argument o już przeciążonej służbie zdrowia stawiany przeciwko wprowadzeniu konieczności raportowania zdarzeń medycznych ma swoje racje. Dlatego tak ważne jest sprawne wdrożenie systemu i przygotowanie techniczne.
Zbieranie i przetwarzanie danych masowo jest kolejnym krokiem w rozwoju medycyny. Dotychczas zbierane informacje nie pozwalają na dogłębną analizę problemów z jakimi zmagają się jednostki medyczne. Zrozumienie problemów, z którymi na co dzień spotykając się osoby w służbie zdrowia jest pierwszym krokiem do poprawy systemu.
Wprowadzenie raportowania zdarzeń do systemu P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych.) pozwoli na sprawną wymianę Elektronicznej dokumentacji medycznej pomiędzy jednostkami medycznymi. Sprawna wymiana dokumentacji pozwoli na zbudowanie ciągłości w udzielaniu pacjentom świadczeń zdrowotnych oraz zmniejszy kolejki do specjalistów.
Jakie dane należy przekazać na platformę e-zdrowie?
Każde zdarzenie medyczne powinno zostać wprowadzone do systemu nie później niż 2 dni po zakończeniu świadczenia. Dane przekazywane na platformę można podzielić na 3 rodzaje.
Pierwszy rodzaj danych to dane usługodawcy (jednostki medycznej):
- Kod resortowy,
- REGON,
- Identyfikator usługodawcy.
Drugim rodzajem zbieranych dane są dane pacjenta:
- PESEL/NIP,
- Adres.
Ostatnim rodzajem danych są informacje o świadczeniu:
- Kod świadczenia,
- Kod przyczyny głównej (według MSKCiPZRD),
- Kod przyczyny głównej hospitalizacji (w przypadku wystąpienia),
- Data rozpoczęcia realizacji świadczenia zdrowotnego,
- Data zakończenia realizacji świadczenia zdrowotnego,
- Informacje o przepustce (w przypadku wystąpienia).
Wybierz system dostosowany do Twoich potrzeb
Nowa rewolucja w medycynie już się zaczęła, niezbędnym narzędziem do raportowania zdarzeń medycznych jest intuicyjny i wielofunkcyjny system. Jednym z systemów, gdzie dostępne jest raportowanie zdarzeń medycznych jest Medfile. System ten posiada jednak dużo więcej funkcji przydatnych w realizacji różnego rodzaju świadczeń zdrowotnych.
Decydując się na Medfile zyskujesz dostęp do:
- Grafiku wizyt online,
- Wystandaryzowanej karty pacjenta,
- E-recept,
- Baz danych (ICD-10, ICD-9, ICF, …),
- Obsługi płatności,
- Import/Eksportu baz danych,
- Systemu integracji (NFZ P1/P2),
- Modułu SMS.
System MedFile jest dostępny w 4 wersjach (Free, Plus, Premium oraz Business), aby sprostać wymaganiom wszystkich placówek. Załóż konto i przetestuj Medfile!