Pigułka „dzień po” nie jest rodzajem aborcji. Jest to rodzaj antykoncepcji awaryjnej. Środki antykoncepcyjne chronią przed zajściem w ciążę, ale nie są skuteczne, jeżeli doszło już do zapłodnienia. W tym wypadku skuteczne okażą się tabletki poronne, których zadaniem jest przerwanie i usunięcie ciąży.
Jaki jest mechanizm działania tabletek poronnych?
Aborcja farmakologiczna polega na przyjęciu dwóch substancji, pod postacią tabletek poronnych, które mają na celu przerwać ciążę.
Tabletki poronne, nazywane również wczesnoporonnymi są bardzo często mylone z tabletką „dzień po”, natomiast substancje czynne, które zawierają oraz skutki, które wywołują, są zupełnie inne. Tabletki poronne blokują działanie hormonów ciążowych i stymulują macicę do skurczów, podobnych do skurczów menstruacyjnych. W przeciwieństwie do tabletki „dzień po”, tabletki poronne nie zakłócają owulacji i nie wywołują burzy hormonalnej.
Przeprowadzonych zostało wiele badań na temat wystąpienia potencjalnych długoterminowych skutków ubocznych zażycia tabletek poronnych. Skupiały się one na aspektach reprodukcyjnych i psychicznych, a także zdrowotnych, takich jak ryzyko zachorowania na raka piersi, ryzyko przedwczesnej śmierci czy prawdopodobieństwo wystąpienia wad płodu w następnej ciąży.
Wszystkie badania potwierdziły, że stosowanie tabletek poronnych nie wpływa na:
- płodność i przyszłe ciąże – tabletki poronne nie odpowiadają za wystąpienie niskiej masy urodzeniowej, poronień samoistnych, ciąży pozamacicznej, komplikacji ciążowych, wad genetycznych płodu czy urodzenia martwego dziecka,
- ryzyko zachorowania na raka piersi – tabletki poronne w żaden sposób nie zwiększają również ryzyka zachorowania na raka piersi czy raka szyjki macicy,
- zaburzenia zdrowia psychicznego,
- ryzyko wystąpienia przedwczesnej śmierci.
W Polsce niemożliwy jest zakup tabletek poronnych, ponieważ procedura aborcji jest nielegalna. Całkowicie legalną aborcję za pomocą tabletek poronnych można wykonać w Czechach, Niemczech, na Słowacji, Litwie oraz w Holandii.
Jak działa tabletka „dzień po”?
Tabletka „dzień po” lub pigułka awaryjna to rodzaj antykoncepcji, którą można stosować do 72 lub 120 godzin po odbyciu stosunku płciowego.
Ponieważ przyjmuje się ją po stosunku, niektórzy błędnie uważają, że może ona zakończyć ciążę. Jednak w rzeczywistości działa ona w ten sam sposób, co pigułka antykoncepcyjna. Zawiera jednak dużo większą dawkę tych samych hormonów co pigułki antykoncepcyjne, dzięki czemu jej działanie jest naprawdę szybkie. Tabletka „dzień po” zapobiega zapłodnieniu dzięki zatrzymaniu owulacji. W ciążę można zajść tylko w określonej fazie cyklu, gdy istnieje dojrzałe jajeczko, które może zostać zapłodnione przez plemniki. Dotarcie plemników do gotowego jajeczka (lub owulacja może nie mieć miejsce) zajmuje trochę czasu, możliwe jest zapobieganie większości ciąż poprzez zastosowanie antykoncepcji awaryjnej w ciągu 72 – 120 godzin.
Tabletkę „dzień po” można przyjmować w dowolnym momencie cyklu, ale jest on przeznaczony wyłącznie do stosowania jako antykoncepcja awaryjna. Antykoncepcja awaryjna wpływa na poziom hormonów i zaburza naturalne funkcje organizmu, często może powodować skutki uboczne.
Do najczęstszych z nich należą:
- nudności,
- ból w podbrzuszu,
- tkliwość piersi,
- zmęczenie,
- plamienie międzymiesiączkowe, nieregularne miesiączkowanie,
- zawroty głowy,
- ból głowy.
Jeżeli po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej obecny jest silny ból podbrzusza, pojawiający się od 3-5 tygodni po zażyciu tabletki „dzień po”, konieczna jest wizyta lekarska. Powyższe objawy mogą wskazywać na rozwój ciąży pozamacicznej, która jest stanem mogącym powodować zagrożenie życia. Tabletka „dzień po” dostępna jest w aptekach za okazaniem recepty. Jeżeli pilnie potrzebujesz antykoncepcji awaryjnej, skorzystaj z e-Recepty bez wychodzenia z domu.