Najbardziej innowacyjne rozwiązania w medycynie, które można wprowadzić w każdym małym gabinecie lekarskim oraz dużej placówce ochrony zdrowia, skupiającej nawet kilkuset specjalistów, to z całą pewnością Elektroniczna Dokumentacja Medyczna Pacjentów.
Przewaga intuicyjności
Wcześniejsze rozwiązania programów komputerowych w powyższej tematyce nie były tak intuicyjne i proste w obsłudze, jak te które są proponowane specjalistom dziś. Ponadto ich działanie opierało się na instalacji programu na każdym sprzęcie komputerowym, w raz z odnawianiem licencji co jakiś czas. Najnowsze rozwiązania odrzucają pracę na programach zainstalowanych na komputerach stacjonarnych, skupiając cały potencjał na rozwiązaniach online. Co w takim razie ze zgromadzoną dokumentacją medyczną? Odpowiedzią jest migracja danych.
Transport informacji na poziomie migracji danych oraz wystawianie e-Recept – techniczna przewaga
Migracja danych wrażliwych pacjentów, takich jak karty zdrowia i choroby, zgromadzone wyniki badań, zdjęcia rentgenowskie itp., do oprogramowania Medfile®, sprawia że lekarze, ani placówki medyczne nie narażają się na utratę danych. Proces migracji odbywa się z zachowaniem poufności danych do programu, który działa w tzw. chmurze. Jego zabezpieczenia są kilkakrotnie wyższej jakości niż oprogramowanie zabezpieczające komputery stacjonarne w placówkach medycznych. Techniczna przewaga programu takiego, jak Medfile®, nad oprogramowaniem instalowanym w placówce medycznej jest kolosalna. Najważniejsze cechy, to:
- ciągłość pracy z dokumentami medycznymi, przeniesionymi z innego programu,
- możliwość wprowadzenia nowych kartotek pacjentów,
- brak konieczności dbania o serwery i wynajem powierzchni pod serwerownie,
- dostęp do archiwalnych danych pacjentów,
- całość EDM w jednym programie,
- szybkie wyszukiwanie danych pacjentów z poziomu oprogramowania,
- więcej czasu dla pacjentów na rzecz wypełniania dokumentacji medycznej.
Import danych do nowoczesnego oprogramowania Medfile® odbywa się w trakcie stałych konsultacji i przy zaangażowaniu specjalistów IT. Migracja danych odbywa się na kilku poziomach. Początkowo ustalany jest zakres importowanych danych. Możliwa jest migracja takich dokumentów, jak: kartoteka pacjentów, kalendarz wizyt, załączniki do badań, historia wizyt. Następnie przeprowadza się eksport danych (zabezpieczonej hasłem) w uzgodnionym formacie pliku ( xls, xlm lub innym). Kolejnym krokiem jest przekazanie bazy informacji w ustalony wcześniej sposób (za pomocą linku, ftp itp.) i jej import do oprogramowania Medfile®.
Dużą zaletą nowoczesnych systemów jest również możliwość wystawiania e-Dokumentów, takich jak e-Recepty. Dzięki szybkiej migracji danych pacjenta do systemu Medfile® EDM wygenerowanie e-Recepty przebiega sprawnie. Poprzez integrację systemu z platformą NFZ (P1 i P2) wystawienie elektronicznej recepty w gabinecie jest możliwe za pomocą podpisu kwalifikowanego lub certyfikatu z ZUS. Obszerne bazy leków udostępnione w systemie Medfile® EDM skracają czas wystawienia dokumentu dla pacjenta. Możliwość powielenia lub skopiowania e-Recepty w systemie np. dla pacjentów przyjmujących stałe leki, przyspiesza czas pracy lekarza w gabinecie i konieczność wyszukiwania odpowiedniego leku.
e-Recepta to także zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów. Możliwość pomyłki nazwy leków w punkcie aptecznym w przypadku dokumentu elektronicznego spada niemal do „0”.
Inne korzyści
Poza intuicyjnym systemem prowadzenia dokumentacji medycznej pacjentów lekarze i specjaliści, dzięki migracji danych do Medfile® mogą także wykonywać inne czynności związane z zarządzaniem placówką w systemie online. Jest to między innymi prowadzenie magazynu leków i materiałów obecnych w placówce medycznej; samodzielna rejestracja online pacjentów i wysyłanie powiadomień SMS o zbliżającej się wizycie; przejrzysty grafik wizyt online.