Zwolnienie lekarskie nie można otrzymać, bo my tak chcemy. L4 pracownik otrzymuje, gdy lekarz uzna, że jego stan zdrowia nie pozwala na pełnienie obowiązków związanych z miejscem pracy. Poniżej przyjrzymy się całej procedurze i wyjaśnimy kluczowe kwestie.
Krok pierwszy
Nie ma L4 bez konsultacji lekarskiej. Jest to kluczowy etap, którego nie da się ominąć. Nie ma znaczenia, czy wybór padnie na konsultację online, czy wizytę gabinetową – rozmowa z lekarzem jest niezbędna. Lekarz podczas tej wizyty lekarz ocenia zdrowie, stawia diagnozę i decyduje, czy jest potrzeba wystawienia zwolnienia lekarskiego.
Na wizycie lekarskiej ważne jest podanie dokładnych informacji na temat swojego stanu zdrowia. Opowiedz lekarzowi o objawach, które odczuwasz, przebytych chorobach, lekach, które przyjmujesz i wszelkich innych istotnych informacjach związanych ze stanem zdrowia. W zależności od stanu zdrowia, lekarz może zalecić badania diagnostyczne, takie jak badania krwi, zdjęcia rentgenowskie, czy inne testy, które pomagają w ustaleniu dokładnej diagnozy. Na podstawie wyników badań i oceny stanu zdrowia, lekarz podejmuje decyzję, czy konieczne jest wystawienie L4.
Co jest na zwolnieniu lekarskim?
Pacjenci korzystają z L4 z różnych powodów. Czasem są to choroby fizyczne, a czasem na tle psychicznym. Depresja, czy wypalenie zawodowe to diagnozy, do których pacjenci wstydzą się przyznawać. Na szczęście nie muszą się martwić o to, że diagnoza dotrze do pracodawcy. Na elektronicznym L4, które otrzymuje pracodawca nie jest wymieniony powód zwolnienia lekarskiego, a jedynie kod, który świadczy o niezdolności do pracy. Na powód zwolnienia może naprowadzić pracodawcę specjalizacja lekarza wystawiającego L4. Lekarz informuje pacjenta, na jaki czas zostało wystawione L4 i jaki jest to rodzaj zwolnienia. Wyróżniane są dwa zwolnienia: chodzące i leżące. Lekarz adekwatnie do stanu zdrowia określa typ L4 i przekazuje pacjentowi wszelkie informacje, które dotyczą danemu typowi zwolnienia.
Warto pamiętać, że dostosowania się do zasad zwolnienia lekarskiego jest ważne zarówno z punktu widzenia Twojego zdrowia, jak i zgodności z przepisami prawnymi. Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego oraz innych konsekwencji prawnych – w tym zwolnienia dyscyplinarnego.
Kontakt z pracodawcą
Komunikacja z pracodawcą jest niezbędna do utrzymania poprawnych relacji. Oznacza to, że pracodawcę powinno się poinformować telefonicznie lub mailowo o otrzymaniu L4. Pracownik nie ma obowiązku tłumaczenia przyczyny ani dostarczania osobiście papierowych dokumentów. Aktualnie pracodawca posiada profil PUE ZUS, na który otrzyma informację o zwolnieniu lekarskim wystawionym przez lekarza. Może to nastąpić do dwóch dni od wizyty, dlatego warto skontaktować się z pracodawcą w dniu wizyty.