Depresja dotyka coraz więcej osób na całym świecie i niestety narażony jest na nią każdy z nas. By jednak skutecznie móc ją leczyć, niezbędne jest prawidłowe rozpoznanie tej choroby. Jak wygląda to w praktyce?
Objawy depresji
W przypadku depresji jest szereg objawów, które występują z różnym nasileniem w zależności od osoby. Często jednak symptomy są albo bagatelizowane i problem określany jest mianem smutku lub przygnębienia, albo określane na wyrost, gdy zwykłe obniżenie nastroju jest nazywane właśnie depresją. Do jej najczęstszych objawów można więc zaliczyć:
- utratę zainteresowań,
- nieodczuwanie przyjemności,
- zmęczenie,
- pesymistyczne myśli (również myśli samobójcze),
- brak chęci do życia,
- bezsenność albo wręcz dużą potrzebę snu,
- spadek libido.
Wizyta u lekarza – niezbędna!
Osoby podejrzewające u siebie depresję, które dostrzegają objawy towarzyszące jej najczęściej, nie powinny poprzestawać na samodzielnej diagnozie. W takiej sytuacji absolutnie kluczowa jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą, co współcześnie jest naprawdę łatwe. Taką e-Wizytę można bowiem odbyć dzięki telemedycynie, czyli bez wychodzenia z domu, komfortowo i dyskretnie.
Służy do tego platforma haloDoctor.pl, poprzez którą działa ponad 5 tys. lekarzy 40 specjalizacji medycznych. Można konsultować się z nimi poprzez wideorozmowę, czat oraz rozmowę telefoniczną, co jest znakomitym rozwiązaniem również w przypadku diagnozowania i leczenia depresji, gdy chory nie ma ochoty wychodzić z domu lub ma ograniczony dostęp do opieki lekarskiej.
Ile trwa leczenie depresji?
Jeśli zostanie postawiona diagnoza, leczenie depresji zawsze jest procesem, który wymaga przynajmniej kilku tygodni terapii. Specjaliści wskazują, że najczęściej poprawa widoczna jest po około 6 tygodniach, przy czym czasem okres ten może być nieco dłuższy (u starszych pacjentów będzie to nawet 12 tygodni).
Czas ten wielu pacjentom wydaje się dość długi, jednak warto wiedzieć, że depresja sama nie ustąpi i absolutnie niezbędna jest konsultacja medyczna. Dodatkowo w wielu przypadkach niezbędne jest wdrożenie farmakoterapii, czyli leków przeciwdepresyjnych.
Na szczęście współcześnie produkowane preparaty powodują bardzo niewielką ilość skutków ubocznych i dodatkowo nie zmieniają osobowości pacjenta, dlatego też z powodzeniem można stosować je pod kontrolą lekarską wraz z psychoterapią. Jeśli pacjent już przyjmuje tego typu leki, może również skorzystać z platformy haloDoctor.pl po to, by przedłużyć na nie e-Receptę wygodnie i bez wychodzenia z domu.
Rozpoznanie depresji to przede wszystkim zadanie dla lekarza. Dlatego też nawet wtedy, gdy dostrzegalna jest większość objawów związanych z depresją, trzeba potwierdzić diagnozę u specjalisty, który dodatkowo przestawi plan leczenia na najbliższe miesiące.
Szukasz specjalisty leczącego depresję w Twojej okolicy? Sprawdź: