Tabletki antykoncepcyjne są niczym dobra sukienka szyta na miarę – pasują dokładnie do danej kobiety, odpowiadając na jej potrzeby. Krawcem jest w tym przypadku oczywiście ginekolog, który na podstawie dogłębnego wywiadu z pacjentką, a także bieżących wyników badań, może zalecić odpowiednią antykoncepcję hormonalną. Jak „z bliska” wygląda dobieranie tabletek antykoncepcyjnych?
Proces doboru tabletek antykoncepcyjnych
Wybranie najlepszego dla kobiety środka antykoncepcyjnego to efekt współpracy ginekologa z pacjentką. Niezbędna jest więc szczera rozmowa, dzięki której lekarz uzyska nie tylko podstawowe informacje takie jak wiek pacjentki, ale również kwestie dotyczące stylu życia, które także mają wpływ na dobór tabletek antykoncepcyjnych.
Przykładem jest palenie papierosów. Choć nie wpływają one na samą skuteczność antykoncepcji hormonalnej, to mogą wpływać na ryzyko dodatkowych powikłań, spośród których wyróżnia się m.in. miażdżycę.
Ginekolog musi być o takich kwestiach powiadomiony po to, aby tabletki antykoncepcyjne nie tylko zapobiegały zajściu w ciążę, ale przede wszystkim były bezpieczne dla zdrowia kobiety.
Podczas wywiadu rozpoczynającego proces dobierania tabletek antykoncepcyjnych trzeba też poinformować lekarza o jakichkolwiek problemach zdrowotnych, a także o stałym przyjmowaniu innych lekarstw, przede wszystkim tych na receptę. Niektóre preparaty mogą bowiem zaburzać wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych, a tym samym zmniejszać ich skuteczność.
Zlecenie dodatkowych badań
W przypadku niektórych dolegliwości, ginekolog może również zlecić wykonanie dodatkowych badań. Najczęściej będzie to morfologia krwi, próby wątrobowe, a także USG narządów rodnych. Nie są one jednak niezbędne zawsze, kwestię tę można jednak skonsultować z ginekologiem, np. za pośrednictwem platformy haloDoctor.pl, poprzez którą swoje usługi oferuje ponad 5 tys. lekarzy aż 40 specjalizacji, w tym również ginekologów.
Oczekiwania pacjentki
Przy dobieraniu tabletek antykoncepcyjnych kobieta może mieć też dodatkowe preferencje, o których powinna poinformować ginekologa. Antykoncepcja hormonalna może bowiem wpływać na wygląd skóry, symptomy napięcia przedmiesiączkowego, a także poziom libido.
Jeśli kobieta chce oddziaływać na którąkolwiek z tych kwestii, z pomocą ginekologa także może to zrobić.
Dobranie nieodpowiednich tabletek – co teraz?
Czasem okazuje się, że konkretne tabletki antykoncepcyjne nie wpływają pozytywnie na organizm kobiety. Należy o tym poinformować ginekologa, choć trzeba też mieć świadomość, że organizm kobiety potrzebuje nieco czasu, aby przystosować się do ich przyjmowania.
Okres ten to około 3 miesięcy i w tym czasie mogą pojawiać się różne dolegliwości, np. plamienia, zatrzymywanie wody w organizmie oraz kłopoty z perystaltyką. Jeśli jednak objawy te się przedłużają, wówczas jest to jasny sygnał, że tabletki antykoncepcyjne mogą wymagać zmiany.
Tabletka dzień po ?
Tabletka dzień po nie zastępuje regularnej antykoncepcji. może być stosowana tylko doraźnie w przypadkach awaryjnych, kiedy para nie zabezpieczyła się podczas stosunku. Najlepiej ją zażyć do kilku godzin po stosunku. Tymczasem tabletka poronna nie jest dostępna w Polsce, ale potocznie jest mylona z Tabletką dzień po która jest na receptę.
Jak widać dobór tabletek antykoncepcyjnych to duże wyzwanie, aby nie tylko chroniły przed ciążą, ale też współgrały ze zdrowiem oraz stylem życia pacjentki. Jeśli kobieta potrzebuje dodatkowych informacji o tego typu preparatach, albo chce przedłużyć e-Receptę na tabletki, które już przyjmuje, wówczas może skorzystać z takiej pomocy online poprzez platformę haloDoctor.pl.