Ewaluacje raz jeszcze

Ewaluacje raz jeszcze

Do ewaluacji projektów systemowych powiatowych urzędów pracy, realizowanych w ramach Poddziałania 6.1.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki wykorzystywane są metody: analiza danych zastanych (desk research); wywiady telefoniczne (CATI) z osobami, które zakończyły udział w projekcie; wywiad indywidualny (IDI) z osobą do kontaktów roboczych/ koordynatorem projektu.Raz jeszcze musimy podjąć temat badań ewaluacyjnych, aby dokładniej przybliżyć ewaluacje POKL, czyli badania prowadzone w ramach działań podprogramu 6.1.3 UE. W poprzednim tekście troszkę o nich wspomnieliśmy, wobec czego wypadałoby temat nieco bardziej rozwinąć, aby przedstawić cały problem w pełnej okazałości. Przede wszystkim chodzi tutaj o złożoność badań ewaluacyjnych prowadzonych w tym zakresie, aczkolwiek w pewnym sensie, także o sam fakt, iż właśnie w tym szczególnym przypadku, będziemy mieli do czynienia z dość dobrze ustalonym porządkiem badania, bowiem prowadzone jest ono już od długiego czasu, skutkiem czego narzędzia oraz metody badawcze, już zostały dość dobrze sprawdzone.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Nie oznacza to jednak, iż ewaluacje POKL, będą tutaj w stu procentach przeprowadzane za każdym razem według ustalonego schematu. Jest on tylko swego rodzaju wyznacznikiem, pewnym drogowskazem, który ma ułatwiać prowadzenie badań. W Unii Europejskiej, jest to swego rodzaju standard w zarządzaniu w sektorze publicznym, czyli wszystkie interwencje publiczne, a do takich bez wątpienia należy działanie 6.1.3, będą tutaj podlegały obowiązkowym badaniom ewaluacyjnym, aby stale usprawniać prowadzenie poszczególnych działań, a przez to jeszcze efektywniej gospodarować wspólnym budżetem w tym zakresie. generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż ewaluacje 6.1.3, to zupełnie odrębny proces przeprowadzania badań ewaluacyjnych, przy których możemy skorzystać z gotowych procedur, dzięki którym o wiele łatwiej jest opracować cały plan badania.

Dodatkowe badania rynku w ramach ewaluacji

Oczywiście w przypadku badania efektywności programu POKL 6.1.3, koniecznie trzeba będzie przeprowadzać systematyczne badania rynku pracy, bowiem właśnie na ten rynek skierowane jest wspomniane działanie. Trzeba tutaj starannie określić, możliwe kierunki prowadzenia działań, aby stale usprawniać efektywność działania, zaś ewaluacja, oraz badania rynku, będą tutaj wyjątkowo pomocnymi narzędziami.

Tak, więc, teraz już możemy powiedzieć, iż mamy w pełni jasny obraz zagadnień związanych z ewaluacjami dla biznesu, oraz tymi prowadzonymi w ramach interwencji publicznych w Unii Europejskiej, wobec czego, temat można wstępnie na jakiś czas zamknąć, i przystąpić do omawiania kolejnych aspektów prowadzenia biznesu, oraz narzędzi stosowanych tutaj w celu stałego usprawniania osiąganych efektów.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Na czym polega badanie ewaluacyjne?
To jeden z rodzajów badań społecznych zbierających ocenę na temat danego projektu we wszystkich jego etapach realizacji. Jej etapami jest: opracowanie metodologii badania, realizacja (zbieranie informacji), zestawienie i analiza danych, raportowanie, zastosowanie wyników, rozwiązanie wykazanych problemów.
Jakie metody badawcze wykorzystywane są w ewaluacji POKL?
Do ewaluacji projektów systemowych powiatowych urzędów pracy, realizowanych w ramach Poddziałania 6.1.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki wykorzystywane są metody: analiza danych zastanych (desk research); wywiady telefoniczne (CATI) z osobami, które zakończyły udział w projekcie; wywiad indywidualny (IDI) z osobą do kontaktów roboczych/ koordynatorem projektu.