Pacjenci, przede wszystkim Ci, którzy borykają się z chorobami przewlekłymi mogą najbardziej skorzystać na wprowadzeniu rejestrów medycznych w Polsce. Jest to rozwiązanie dające szerokie możliwości diagnostyczne, konsultacyjne jak również badawcze w kontekście weryfikacji skuteczności działania leków i typów terapii u poszczególnych grup pacjentów.
Dlaczego rejestry medyczne?
Polskiej służbie zdrowia jest potrzebny scentralizowany i ogólnodostępny dla specjalistów system informacji o konkretnych przypadkach działań niepożądanych, występowania zintensyfikowanych ognisk chorobowych, gromadzenia informacji o czynnikach sprzyjających chorobom. Brak takiego systemu powoduje:
- ograniczenie możliwości wskazywania najlepszych rozwiązań w leczeniu pacjentów,
- hamowanie możliwości komunikacyjnych pomiędzy specjalistami z obszaru całego kraju,
- finansowanie nieskutecznych działań terapeutycznych i funkcjonowanie ich na rynku ze stratą dla płatnika.
Rejestry medyczne z powodzeniem funkcjonują już w Europie Północnej – kraje nordyckie, Włochy jak również nasz południowy sąsiad Czechy. Odpowiednia jakość rejestrów wprowadzi poziom monitorowania stanu zdrowia Polaków na wyższy poziom.
Rejestry jako element wsparcia dla badań klinicznych
Wykorzystanie danych z rejestrów medycznych może posłużyć w trakcie badań klinicznych nad nowymi produktami medycznymi, jako jeden z dowodów praktycznego stosowania konkretnego leku, urządzenia, terapii i jej skutków. Nierzadko uczestnicy badań klinicznych są wysoce zmotywowani i dobrani na potrzeby badania. Bezpośrednie dowody oparte wyłączne na badaniach klinicznych mogą odbiegać jakościowo od dowodów zgromadzonych na materiałach zastanych – danych z rejestrów medycznych, dlatego są one doskonałym i niezależnym źródłem wiedzy dla lekarzy i badaczy.
Pilne potrzeby utworzenia rejestrów medycznych w Polsce
Aktualne zapotrzebowanie na utworzenie rejestrów medycznych w Polsce jest duże. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę zachorowań wśród Polaków związanych z:
- układem krążenia,
- zaburzeniami psychicznymi,
- ośrodkowym układem nerwowym,
- zmianami nowotworowymi;
należy niezwłocznie zacząć tworzyć wysokiej jakości elektroniczne rejestry medyczne dostępne dla specjalistów.
Systemy dobrze przygotowane dla lekarzy
Aby móc prowadzić rejestry medyczne wysokiej jakości, trzeba korzystać z dobrze zorganizowanych systemów, takich jak np. eCRF.biz™, który umożliwia prowadzenie obserwacji przez wiele jednostek w tym samym czasie, rejestrację przypadków niepożądanych, zgodność z Title 21 CFR Part 11, zarządzanie dokumentacją badawczą, randomizację danych, monitoring badań on-site, jak również szkolenia dla badaczy.
Zapraszamy do zapoznania się z innowacjami eCRF.biz™ w ramach wdrożenia rejestrów medycznych.