Migracja danych – sprawdź nowe rozwiązania

Najbardziej innowacyjne rozwiązania w medycynie, które można wprowadzić w każdym małym gabinecie lekarskim oraz dużej placówce ochrony zdrowia, skupiającej nawet kilkuset specjalistów, to z całą pewnością Elektroniczna Dokumentacja Medyczna Pacjentów.

 

Przewaga intuicyjności

Wcześniejsze rozwiązania programów komputerowych w powyższej tematyce nie były tak intuicyjne i proste w obsłudze, jak te które są proponowane specjalistom dziś. Ponadto ich działanie opierało się na instalacji programu na każdym sprzęcie komputerowym, w raz z odnawianiem licencji co jakiś czas. Najnowsze rozwiązania odrzucają pracę na programach zainstalowanych na komputerach stacjonarnych, skupiając cały potencjał na rozwiązaniach online. Co w takim razie ze zgromadzoną dokumentacją medyczną? Odpowiedzią jest migracja danych.

 

Transport informacji na poziomie migracji danych oraz wystawianie e-Recept – techniczna przewaga

Migracja danych wrażliwych pacjentów, takich jak karty zdrowia i choroby, zgromadzone wyniki badań, zdjęcia rentgenowskie itp., do oprogramowania Medfile®, sprawia że lekarze, ani placówki medyczne nie narażają się na utratę danych. Proces migracji odbywa się z zachowaniem poufności danych do programu, który działa w tzw. chmurze. Jego zabezpieczenia są kilkakrotnie wyższej jakości niż oprogramowanie zabezpieczające komputery stacjonarne w placówkach medycznych. Techniczna przewaga programu takiego, jak Medfile®, nad oprogramowaniem instalowanym w placówce medycznej jest kolosalna. Najważniejsze cechy, to:

  • ciągłość pracy z dokumentami medycznymi, przeniesionymi z innego programu,
  • możliwość wprowadzenia nowych kartotek pacjentów,
  • brak konieczności dbania o serwery i wynajem powierzchni pod serwerownie,
  • dostęp do archiwalnych danych pacjentów,
  • całość EDM w jednym programie,
  • szybkie wyszukiwanie danych pacjentów z poziomu oprogramowania,
  • więcej czasu dla pacjentów na rzecz wypełniania dokumentacji medycznej.

Import danych do nowoczesnego oprogramowania Medfile® odbywa się w trakcie stałych konsultacji i przy zaangażowaniu specjalistów IT. Migracja danych odbywa się na kilku poziomach. Początkowo ustalany jest zakres importowanych danych. Możliwa jest migracja takich dokumentów, jak: kartoteka pacjentów, kalendarz wizyt, załączniki do badań, historia wizyt. Następnie przeprowadza się eksport danych (zabezpieczonej hasłem)  w uzgodnionym formacie pliku ( xls, xlm lub innym). Kolejnym krokiem jest przekazanie bazy informacji w ustalony wcześniej sposób (za pomocą linku, ftp itp.) i jej import do oprogramowania Medfile®.

Dużą zaletą nowoczesnych systemów jest również możliwość wystawiania e-Dokumentów, takich jak e-Recepty. Dzięki szybkiej migracji danych pacjenta do systemu Medfile® EDM wygenerowanie e-Recepty przebiega sprawnie. Poprzez integrację systemu z platformą NFZ (P1 i P2) wystawienie elektronicznej recepty w gabinecie jest możliwe za pomocą podpisu kwalifikowanego lub certyfikatu z ZUS. Obszerne bazy leków udostępnione w systemie Medfile® EDM skracają czas wystawienia dokumentu dla pacjenta. Możliwość powielenia lub skopiowania e-Recepty w systemie np. dla pacjentów przyjmujących stałe leki, przyspiesza czas pracy lekarza w gabinecie i konieczność wyszukiwania odpowiedniego leku.

e-Recepta to także zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów. Możliwość pomyłki nazwy leków w punkcie aptecznym w przypadku dokumentu elektronicznego spada niemal do „0”.

 

Inne korzyści

Poza intuicyjnym systemem prowadzenia dokumentacji medycznej pacjentów lekarze i specjaliści, dzięki migracji danych do Medfile® mogą także wykonywać inne czynności związane z zarządzaniem placówką w systemie online. Jest to między innymi prowadzenie magazynu leków i materiałów obecnych w placówce medycznej; samodzielna rejestracja online pacjentów i wysyłanie powiadomień SMS o zbliżającej się wizycie; przejrzysty grafik wizyt online.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Co to jest migracja danych?
To nic innego jak przenoszenie plików oraz baz danych jednego urządzenia (np. komputer) na drugi.
Jakie inne elektroniczne dokumenty można wystawiać w Medfile poza e-Receptami?
Program swoim użytkownikom oferuje możliwość wystawiania e-Zwolnień oraz e-Skierowań.
Czy program Medfile trzeba pobierać i instalować na swoim urządzeniu?
Nie. Wszystkie funkcje programu działają z poziomu przeglądarki internetowej. Do używania go nie trzeba zatem niczego pobierać na swoim urządzeniu. Dodatkowo logować się do Medfile można z dowolnego miejsca na świecie – wystarczy dobre łącze internetowe oraz komputer bądź smartphone.