Praca w badaniach klinicznych – gdzie i na jakim stanowisku?

Praca w badaniach klinicznych – gdzie i na jakim stanowisku?

Pracę w badaniach klinicznych możemy zaliczyć do niezwykle ciekawej ścieżki zawodowej. Branża ta charakteryzuje się niezwykłą dynamiką, która pozwala na ciągły rozwój pracowników. Jest wiele dostępnych stanowisk i co najlepsze nie wszystkie trzeba realizować w korporacji. Jesteś zainteresowany pracą w badaniach klinicznych oraz ciekawy w jakich miejscach i na jakie stanowiska można aplikować?

Branża badań klinicznych, gdzie można pracować?

  • Ośrodek badań klinicznych

Z reguły są to, przychodnie lekarskie, szpitale, kliniki. W nich przeprowadza się badania kliniczne, pacjenci poddają się leczeniu oraz wszelakim badaniom. Odbywają się również w późniejszym czasie wizyty kontrolne czy monitorujące

  • Firma CRO (Clinical Reserch Organization)

Jest to firma zewnętrzna, która dostarcza kompleksowy serwis usług w badaniach klinicznych zarówno komercyjnych i niekomercyjnych. Jedną z takich placówek w Polsce, jest BioStat®, który specjalizuje się w badaniach wszystkich faz (I-IV). Zapewnia znakomity serwis, zaczynając od koordynacji, przez zarządzanie, a kończąc na raportowaniu. Firma BioStat® zatrudnia wielu specjalistów oraz stale poszerza swój zespół o nowych, a więcej o ich ofercie: Praca Badania Kliniczne.

  • Sponsor (np. firma farmaceutyczna)

Częstym sponsorem są firmy medyczne, farmaceutyczne czy biotechnologiczne, które zlecają przeprowadzenie badania klinicznego. Poprzez badania sprawdza się skuteczność oraz bezpieczeństwo, jak i łączenie z inna terapią nowo wprowadzanego leku. Dla sponsora ważne jest również to aby badania zakończone pozytywnie w przyszłości przynosiły korzyści finansowe

 

Na jakich stanowiskach można pracować w badaniach klinicznych?

  • Clinical Research Trainee (CRT)

Jest to stanowisko od którego większość osób bez żadnego doświadczenia zawodowego będzie startować, gdyż jest to nic innego, jak staż w badaniach klinicznych. Obowiązki nie będą najbardziej zajmujące, głównie wspomaganie różnych działów, ale również współpraca z osobami z wyższych stanowisk, od których wiele można się nauczyć. Głównie jest to praca biurowa, polegająca na prostej dokumentacji.

  • Clinical Operations Manager

Jest to już wyższe stanowisko w hierarchii badań klinicznych, od kandydatów wymaga się wykształcenia około medycznego, bardzo dobrej znajomości języka angielskiego i kilkuletniego doświadczenia w pracy związanej z badaniami klinicznymi. Na tym stanowisku będziesz odpowiadał za nadzorowanie oraz zarządzaniem projektem, szkolenia czy zatrudnianie nowych pracowników do projektu

  • Clinical Research Coordinator

Kandydat powinien posiadać już wiedzę o badaniach klinicznych, jak i również dobrze znać język angielski. Praca może przebiegać pod presją czasu czy stresu, także osoba zatrudniająca się powinna mieć to również na uwadze. Do jego obowiązków należy: organizowanie pracy ośrodka, wspomaganie badaczy, monitorowanie badań oraz czuwanie nad bezpieczeństwem pacjentów.

 

Opcji pracy jest wiele, zaczynając od miejsca, w którym można pracować, jak i stanowisk, które można objąć w pracy związanej z badaniami klinicznymi. Wyżej wymienione stanowiska stanowią tylko część z wszystkich oferowanych przez firmy. Wybór dla kandydatów, jest bardzo szeroki, a duża ich część zainteresowana pracą, posiadająca wykształcenie około medyczne, wiedzę z zakresu badań klinicznych, doświadczenie zawodowe oraz dobrą znajomość języka angielskiego bez problemu odnajdzie pasujące dla siebie stanowisko i dziedzinę, w której się będzie się pasjonować.